You are currently viewing پاک کردن لکه انار از روی فرش

پاک کردن لکه انار از روی فرش

5
(1)

انار میوه ی پر طرفداری است که رنگ سرخ آن اگر بر روی لباس یا فرش بریزد به سختی پاک می شود. از آنجایی که گرفتن آب انار هم طرفداران زیادی دارد همه ما در فصل پاییز بار ها با این لکه ها مواجه می شویم که اگر سریع به آن نرسیم ممکن است به این راحتی ها دیگر پاک نشود. هر چند پاک کردن لکه انار بر روی فرش و لباس خیلی راحت نیست، اما غیر ممکن هم نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی روش هایی برای پاک کردن لکه انار از روی فرش بپردازیم.

روش های مختلفی وجود دارد که می توان در منزل لکه ی به جا مونده از انار را پاک کرد طوری که هیچ اثری از آن باقی نماند. هر چند در صورتی هم که موفق نشدید لکه انار را به طور کامل پاک کنید باز هم نیاز نیست نگران شوید، زیرا قالیشویی ها با کارشناسانی که دارند به راحتی می توانند لکه ی انار را هر چه هم که قدیمی شده باشد خنثی کنند و فرش شما را به تمیزی روز اول در بیاورند. ما در این جا به شما روش هایی را آموزش می دهیم که در صورتی که لکه ی انار بر روی فرش شما جا خوش کرد، به سرعت با وسایلی که در منزل دارید اقدام به پاک کردن لکه انار از روی فرش خود کنید.

چگونه لکه ی انار را از روی فرش پاک کنیم؟

همیشه توجه داشته باشید که پاک کردن لکه زمانی که لکه تازه است راحت تر است. پاک کردن لکه ی انار از روی فرش نیز از این قاعده مستثنی نیست. هرچه دیرتر به سراغ پاک کردن لکه ی انار برویم لکه در الیاف فرش عمیق تر شده و پاک کردن آن سخت تر می شود. یکی از سخت ترین لکه ها برای پاک کردن از روی فرش لکه ی انار است. برای پاک کردن لکه انار از روی فرش شما به این موارد نیاز دارید:

  • آب سرد
  • پاک کننده آنزیمی یا مایع ظرفشویی
  • ماده سفید کننده
  • سرکه سفید
  • کاسه

مراحل پاک کردن لکه انار از روی فرش:

کار را با خراش دادن لکه ی انار تا جایی که امکان دارد شروع کنید
محل لکه را با پارچه ی تمیزی پاک کنید تا آب میوه گرفته شود
اگر پاک کننده آنزیمی حیوانات خانگی داشته باشید می توانید طبق دستور العملی که روی آن زده اقدام به پاک کردن لکه انار از روی فرش کنید. سپس محل لکه را بشویید. اگر لکه باقی ماند، به مرحله ۴ بروید.

یک فنجان آب سرد را با یک قاشق مایع ظرفشویی مخلوط کنید و آن را در سطل یا یک کاسه بریزید. یک اسفنج را خیس کنید یا از یک پارچه تمیز استفاده کنید و آن را به این محلول آغشته کرده و روی لکه انار بمالید. چندین بار این کار را تکرار کنید تا یک لایه صابونی روی لکه ی انار روی فرش را بپوشاند.

یک پارچه تمیز را آغشته به سرکه سفید کنید و روی محل بمالید تا آن را شستشو دهد. شستشوی لکه را با محلول آب و مایع ظرفشویی و پس از آن سرکه را آنقدر تکرار کنید تا لکه ی انار کاملا از روی فرش پاک شود. سپس از یک پارچه تمیز و آب سرد استفاده کنید تا باقیمانده ی سرکه و محلول آب ومایع ظرفشویی را از روی فرش پاک کنید.
برای پاک کردن لکه انار از روی فرش مواد دیگری نیز هستند که می توان از آن ها استفاده نمود. این محصولات که به راحتی نیز در خانه ها یافت می شوند عبارتند از آب لیمو، لکه بر ها و جوش شیرین.

برای پاک کرن لکه انار از روی فرش روش های دیگری نیز هست. می توان از نمک نیز برای پاک کردن لکه انار از روی فرش استفاده کرد. برای اینکار ابتدا مقداری نمک را روی سطح لکه بریزید و با یک تکه اسفنج روی لکه را ماساژ دهید تا نمک به سطح لکه بچسبد. سپس حوله سفید و تمیزی را با آب ولرم خیس کرده و روی لکه می کشیم تا آثار لکه از بین برود. این کار را آنقدر تکرار کنید تا اثری از لکه ی انار بر روی فرش باقی نماند.

در صورت نیاز به خدمات قالیشویی در پیروزی، قالیشویی شرق تهران، قالیشویی تهرانپارس، مبل شویی در محل، شستشوی فرش دستباف، اعلاشویی، رفوگری فرش، پاک کردن لکه چای از روی فرش، پاک کردن لکه چربی از روی فرش، پاک کردن لکه چربی از روی مبل، رفع سوختگی فرش و رنگرزی فرش دستباف با شماره های مندرج در سایت قالیشویی نگین در تماس باشید.

پاک کردن لکه انار از روی فرش
پاک کردن لکه انار از روی فرش

در صورتی که لکه انار کهنه شده باشد نیز راه کاری برای پاک کردن لکه ی انار بر روی فرش وجود دارد. در مواردی که لکه انار مدتی روی سطح فرش باقی مانده باشد تبدیل می شود به یک لکه ی سخت که بسیار به سختی از روی فرش پاک می شود. برای پاک کردن این نوع لکه ها می توان از مایعی به نام پراکسید هیدروژن استفاده کرد. پراکسید هیدروژن یک حلال مناسب برای انواع لکه های ایجاد شده بر روی فرش است و برای از بین بردن لکه ی انار بر روی فرش نیز می توان از آن استفاده نمود.

برای استفاده از پراکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه، ابتدا باید سطح مد نظر را با یک پارچه یا حوله ی تمیز و آب سرد تمیز کرد و سپس مقداری پراکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه بر روی پارچه ای ریخته و روی لکه قرار می دهیم و ۳ دقیقه اجازه می دهیم روی لکه باقی بماند. پس از ۳ دقیقه پارچه را برداشته و جای آن را با آب سرد و پارچه تمیز می کنیم.
دقت داشته باشید که از مایع پراکسید هیدروژن بیشتر از ۳ دقیقه استفاده نکنید زیرا در برخی الیاف خصوصا الیاف با ظرافت بالا این مایع می تواند سبب آسیب رساندن به آن شود.

با تمام این روش هایی که توضیح دادیم باز هم پیش می آید که لکه ای بسیار مقاوم شده باشد و آنقدر سرسخت باشد که با این روش ها نتوان آن را پاک نمود و یا حتی پس از پاک شدن لکه هنوز هم اثری از آن برجای مانده باشد که با توجه با رنگ قرمز انار و تضادی که با رنگ اکثر فرش ها دارد این لکه ی هرچند کم رنگ، باز هم به چشم می آید. در این صورت شما می توانید برای شستشو ومراقبت حرفه ای از فرش خود، از خدمات قالیشویی نگین استفاده کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا چالش در مراقبت و یا تمیز نگه داشتن فرش خود، می توانید از خدمات کارشناسان ما در قالیشویی نگین استفاده کنید.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.