You are currently viewing چند نکته طلایی راهنمای خرید فرش دستباف

چند نکته طلایی راهنمای خرید فرش دستباف

5
(1)

در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع راهنمای خرید فرش دستباف بپردازیم. از گذشته نه چندان دور یکی از عناصر مهم اصلی فرهنگ خانه ی ایرانی وجود فرش برای دکوراسیون است. که به دو صورت ماشینی و دستباف با ویژگی های منحصر به فرد در بازار مشاهده می شوند.

راهنمای خرید فرش دستباف

خرید فرش دستباف همواره نیازمند رعایت نکاتی است که برای هر کسی مقدور نیست. در این آموزش سعی داریم تا نکاتی را برای راهنمای خرید فرش دستباف با شما در میان بگذاریم تا بتوانید بهترین خرید خود را انجام دهید. در ادامه با ما همراه باشید.

انواع فرش دستباف:

فرش های دستباف متنوع هستند. که از میان آنها به فرش های قفقازی، ترمه، شاه عباسی، خشتی، درختی، لوزی، گنبدی و… می توان اشاره نمود که هریک ویژگی و زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. از انواع فرش های دستباف که امروزه بیشترین فروش و بازدید را داشته اند عبارتند از:

  • قالی ریز بافت هنری: این گونه از فرش ها شبیه باغ و گلستان هستند؛ که گل های آن نقش برجسته و با نخ ابریشم بافته می شوند مرکز بافت این گونه فرش های گرانبها در قم، اصفهان، تبریز است.
  • طرح های مدرن: این گونه فرش ها مناسب با سبک های مدرن هستند که در طرح های مینا خانی، بته جقه ای، هندسی، خشتی و… موجود می باشند.
  • فرش لچک یا ترنج: این گونه از فرش ها با زمینه ی زرشکی مانند، با گلی بزرگ در وسط قالی نقش بسته است. که این نوع فرش ها 3 لچک(سه گوش) یا ۴گوش هستند که پیرامون آنها از گل برگ هایی با طرح های اسلیمی طراحی شده اند.
  • نقش های ایلیاتی و روستایی: این گونه از فرش ها در طرح های زوج مانند: انسان و حیوانات، گل و مرغ، مزرعه و انسان طراحی شده اند. و اغلب در استان های فارس، خراسان و گلستان بافته می شوند.

نکات کلیدی برای خرید فرش دستباف:

یکی از کهن ترین هنری که بجا مانده است و زیبایی و درخشش خود را حفظ کرده است بافتن، فرش است. فرش دستباف در دسته ی کالای لوکس گران بها قرار گرفته است که بنا به طرح و ویژگی های مربوطه قیمت آنها با یکدیگر متفاوت هستند. برای شناخت ویژگی ها به موارد ذیل اشاره شده است:

کیفیت فرش دستباف:

از مهم ترین نکته هایی که برای خرید فرش دستباف باید به آن توجه نمود، کیفیت آن است که باید در هنگام خرید از فروشنده بخواهید پاسخ سوال هایی همچون: تعداد رج و تعداد گره و دیگر اطلاعاتی که برای خرید فرش نیاز است داشته باشیم را برای ما بصورت واضح توضیح دهد. هر چقدر که تعداد تخته های فرش بیشتر باشد سبب ظرافت فرش می شود.
در هنگام خرید باید پشت فرش را بررسی نمایید که نشانه یک فرش با کیفیت، داشتن خطوط تار و پودی منظم است که باید یکدست و در راستای یک خط باشند.

سلامت فرش های دستباف:

فرش های دست بافت، دست دوم در بازار به وفور پیدا می شود. مهم تر از نو بودن، سلامت فرش قابل توجه است که پوسیده نباشد و رفو شده باشد. یکی از ساده ترین راه بررسی فرش، توجه کردن به پشت فرش است که پوسیدگی و رفو نکردن آن براحتی نمایان می شود زیرا بخش های رفو شده در حاشیه فرش قرار دارند و سفت تر و زمخت تر از بخش های دیگر فرش هستند. از میزان انعطاف پذیری پوسیدگی فرش دستباف مشخص است که اگر پشت یک فرش بیش از حد خشک و سفت باشد با تا کردن آن دچار واکنش می شود و موجب شکستن فرش می شود.

تعداد گره فرش دستباف و نوع آن:

فرش های دستباف بر روی دار قالی بافته می شوند. به همین دلیل یکی از نکات مهمی که در زمان خرید فرش باید به آن توجه داشته باشید، دقت به ظرافت فرش ( درشت یا ریز بافت بودن آن)، نوع گره(هنری، جفتی، ترکی، فارسی و..)یا اینچ مربع(kpsl) است که یک قالی با کیفیت در هر اینچ آن دارای ۱۲۰ گره می باشد. هرچه تراکم گره فرش ها بیشتر باشد، فرش ریز بافت تر بوده و گران قیمت تر است. در فرش های دستبافت ‌چون با دست می بافند گره ها( ریز یا درشت بودن) سبب یکسان نشدن آنها می شود. ولی در فرش های ماشینی بدلیل صنعتی بودن آنها گره ها یکسان است.

توجه به جنس فرش دستباف:

فرش های دستباف اغلب از جنس ابریشم یا پشم یا ترکیبی از این دو هستند. گرانبها ترین فرش از جنس ابریشم است، که نمایی درخشان و زیبایی دارد. استفاده از پشم در قالی بافی سبکی مدرن را ایجاد می کند و متداول تر است. کیفیت پشم به نژاد گوسفند، خوراک، محل چراگاه، اقلیم و چیدن پشم ، بستگی دارد. در اغلب فرش ها پشم متریال برای ایجاد ظرافت و درخشش بیشتر بکار گرفته می شود بنابراین توجه به جنس یکی از نکات مهم، هنگام خرید فرش دستبافت است.

رنگ الیاف فرش دستباف:

در فرش های دستبافت با بهره گیری از رنگزا های طبیعی( فرآورده های جانوری، گیاهی، فلزی، معدنی و..) و رنگ هایی که از دل طبیعت گرفته می شوند همانند: گیاهان نیل دار برای ایجاد رنگ آبی، حشره قرمز دانه برای ایجاد رنگ سرخ؛ پوست انار برای ایجاد رنگ زرد استفاده می کنند. در حالیکه رنگ های مصنوعی بدلیل استفاده از مواد شیمیایی رنگزا، به درون الیاف نفوذ می کنند اما رنگ های طبیعی پوشاننده سطح الیاف هستند. پس هنگام خرید فرش، اندکی آنرا خم کنید و میان پرزها را نگاه کنید که عدم یکنواختی بیانگر عدم استفاده از رنگ های طبیعی است.

جهت دریافت خدمات پاک کردن اسلایم از روی فرش، پاک کردن آدامس از روی فرش و مبل، پاک کردن لکه چربی از روی فرش، پاک کردن لکه چای از روی فرش، برطرف کردن چروک و شکستگی فرش، رفع سوختگی فرش، رفوگری فرش، رنگرزی فرش دستباف، ریشه بافی فرش، شستشوی فرش دستباف، اعلاشویی فرش دستباف، شستشوی فرش ماشینی، قالیشویی در شرق تهران، قالیشویی در تهرانپارس و مبل شویی با دستگاه در محل با قالیشویی نگین در تماس باشید.

راهنمای خرید فرش دستباف
راهنمای خرید فرش دستباف

شناخت دستباف های سنتی فرش:

گونه ی دیگر از فرش های دستباف، دستبافته های سنتی هستند مانند: زیلو، گبه، گلیم و.. که به عنوان گستردگی در دکوراسیون منزل استفاده می شوند. که فرایند های بافت شان با قالی های دستبافت اندکی متفاوت هستند و با بهای کمتری می توان آنها را تهیه نمایید.

انواع ریشه بافی در فرش:

یکی از نکات کلیدی که سبب دوام و استحکام فرش می شود، ریشه آن است. وقتی فرش به پایان می رسد برای جلوگیری از باز شدن تار و پود و برای اینکه استحکام فرش از بین نرود، فرش باف اقدام به ریشه زنی می کند. از مهم شیوه های ریشه زنی شامل:

  • متصل (از عمده ریشه های فرش ایرانی)
  • مغزی (در این نوع ریشه زنی دقت و حساسیت بالایی برخودار می باشد)
  • بطلمه ای (فرش های ریزبافت، نقش برجسته)

برای بالا بردن کیفیت، و استحکام ریشه فرش بهتر است که زیر آنرا لفافه دوزی کنند و یک نوار چرمی مانند، زیر فرش و در اطراف ریشه دوخته شود. پس هنگام خرید حتما باید به ریشه های فرش دقت نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله از قالیشویی نگین، سعی کردیم نکات مهمی را بررسی کنیم که هنگام خرید فرش دستباف باید رعایت شود. لازم به ذکر است که کارخانه قالیشویی نگین، یکی از بزرگترین و قدیمی ترین ها در مراکز قالیشویی در شرق تهران و همینطور قالیشویی در تهرانپارس می باشد و خدمات شستشوی فرش دستباف را نیز با بهترین کیفیت و قیمت مناسب ارائه می دهد.

نحوه تشخیص فرش دستباف با کیفیت چگونه است؟

فرش دستباف خوب و با کیفیت دارای جزئیات و ریزه کاری هایی می باشد که در این مقاله به طور کامل به بررسی آن پرداخته ایم و پیشنهاد می کنیم قبل از خرید فرش دستباف حتما آن را مطالعه نمایید.

آیا طرح فرش دستباف در قیمت آن تاثیر گار است؟

بله قطعا طرح های خاص و دارای جزئیات بیشتر قیمت بالاتری دارند و زمان و دقت بیشتری را برای بافته شدن طلب می کنند.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.