You are currently viewing علت زرد شدن فرش بعد از شستن

علت زرد شدن فرش بعد از شستن

5
(2)

علت زرد شدن فرش بعد از شستن

مهم ترین دلیل زرد شدن فرش بعد از شستن این است که احتمالا بعد از شستن فرش را خوب خشک نکرده اید و آب آن را نگرفته اید که احتمال آلودگی آن بسیار زیاد است. این تنها یکی از عیبهای شستشوی فرش در خانه بوده که شما در خانه لوازم کافی برای شستشوی صحیح فرش ندارید. پس باید انرژی بیشتری صرف کنید تا کار را به خوبی انجام دهید.

در قالیشویی نگین ماشین هایی مانند خشک کن فرش وجود دارد که پس از شستن کامل فرش ها، آنها را در دیگ های بسیار بزرگی می اندازند که به سرعت می چرخند و در نتیجه تمام آب فرش گرفته می شود. در خانه اما باید با پارو روی فرش بکشید و تا حد امکان سعی کنید آب فرش را بگیرید و سپس فرش را در هوای آزاد آویزان کنید تا کاملا خشک شود.

دلایل زرد شدن فرش بعد از شستن

 • استفاده از مواد شوینده با خاصیت اسیدی بالاتر از گنجایش فرش می تواند به الیاف و نخ های فرش آسیب برساند و رنگ فرش را از بین ببرد که این غیر قابل برگشت است یا اگر اینطور نباشد باید توسط کارشناس انجام شود. هرگز از پودرهایی که دارای آنزیم های ویژه و قوی هستند برای شستشوی فرش استفاده نکنید چون اسیدیته قالیشویی ها باید کم باشد.
 • وجود کثیفی و گرد و غبار در فرش قبل از خیس شدن فرش می تواند بر زرد شدن فرش پس از شستشو تاثیر بگذارد بنابراین برای جلوگیری، پیشنهاد می کنیم قبل از شستن فرش، آن را به خوبی جارو کنید.

علت زرد شدن ریشه فرش پس از شستشو

گاهی اوقات ممکن است فرش را خوب بشویید اما در نهایت بعد از خشک شدن فرش متوجه زرد شدن ریشه فرش شوید. به نظر شما دلیلش آن چیست؟

بله حق با شماست! شما کار خوبی در آب کشی فرش انجام داده اید، اما فراموش کرده اید که همین کار را برای ریشه ها انجام دهید. تمام آب آلوده ای که از داخل فرش می آمد به ریشه می رفت و همراه با آلودگی آن را جذب می کردند.

کارخانه قالیشویی نگین ارائه دهنده انواع خدمات شستشوی فرش در قالیشویی تهرانپارس می باشد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

رفع زردی فرش بعد از شستشو

فرش را خودتان شستید، آب زیادی هدر رفت، اما فرش شما زرد است. خبر خوب این است که می توانید فرش را به رنگ اصلی خود برگردانید، در اینجا چند روش برای از بین بردن زردی فرش آورده شده است.

علت زرد شدن فرش بعد از شستن
علت زرد شدن فرش بعد از شستن

شستن مجدد فرش

این بدترین و دشوار ترین راه حل است. فرش را دوباره به روش صحیح بشویید و این بار مطمئن شوید که آب به خوبی جذب شده است، قبل از شستن فرش، گرد و غبار را از روی فرش پاک کنید و از مواد شوینده مناسب استفاده کنید.

محلول آب، نمک، سرکه

این روش بسیار راحت و اثرگذار است. 2 قاشق چایخوری نمک و 2 قاشق چایخوری سرکه سفید را در حدود یک و نیم لیتر آب قاطی کرده و یک پارچه توری مانند را در محلول فرو کنید. پارچه را به خوبی آبکش کرده و فقط از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. حالا با استفاده از این پارچه روی قسمت های زرد رنگ بزنید تا لکه های زرد از بین برود.

محلول آب، جوش شیرین، سرکه

اگر روش قبلی جواب نداد به جای نمک جوش شیرین بریزید و به همین ترتیب روی فرش بمالید تا لکه ها از بین برود.

به قالیشویی مراجعه کنید

اگر با انجام تمام مراحل بالا زردی فرش برطرف نشد، به قالیشویی نگین یا متخصصین در زمینه فرش رجوع کنید تا با استفاده از تخصص و تجهیزات خود مشکل را حل کنند.

جلوگیری از زرد شدن فرش پس از شستشو

 • اول از همه دقت کنید که فرش شما لکه نگیرد و برای این کار یک پارچه خیس روی فرش بگذارید و ببینید که آیا پارچه رنگی می شود یا نه. اگر دیدید پارچه رنگی شده به هیچ عنوان خودتان فرش را نشویید.
 • فرش را روی یک کف شیبدار با زهکشی خوب بشویید.
 • فرش را از قبل خیس نکنید.
 • برای شستن فرش از مواد شوینده اسیدی استفاده نکنید. مواد شوینده مورد استفاده باید از نظر اسیدی خنثی باشند مانند پودر دست، شامپو فرش، صابون و ….
 • با استفاده از پارو فرش را به خوبی آبکشی کنید.
 • پس از آویزان کردن فرش، آن را دو باره آب نگیرید.

قالیشویی شرق تهران یکی از شعب محبوب کارخانه قالیشویی نگین می باشد. در صورت نیاز به قالیشویی در شرق تهران با ما تماس بگیرید.

عوامل موثر بر زرد شدن فرش پس از شستشو

 • عدم گرفتن گرد و غبار فرش

در قدیم قبل از شستن فرش اول آن را آویزان می کردند و با چوب و جارو تمام گرد و غبار فرش را می گرفتند و سپس می شستند. اما در خانه های امروزی جای این کار نیست. جارو نکردن و گردگیری نکردن فرش باعث میشود تا پس از خیس شدن فرش، گرد و غبار به داخل فرش رخنه کند و به راحتی پاک نشود و در نتیجه ریشه و قسمت های سفید فرش زرد می شود.

 • استفاده از مواد شوینده نامناسب

با توجه به الیاف فرش برای شستشوی هر فرش باید از مواد شوینده ویژه استفاده شود. این مطلب در مورد ظرافت فرش نیز صدق می کند و در صورت عدم استفاده از مواد شوینده مخصوص باعث آسیب به فرش میشود. همچنین ناخالصی های سطح فرش با یکدیگر متفاوت است و مواد شوینده ای که برای چربی استفاده می گردد با مواد شوینده ای که برای گرد و غبار و … به کار می رود فرق دارد.

 • عدم شستشوی صحیح فرش

گاهی با پیروی از موارد فوق باز هم ناظر زرد شدن ریشه فرش هستیم که دلیل این امر عدم آبکشی صحیح فرش است. چنانچه فرش به خوبی آبکشی نشود و آب موجود در آن خالی نگردد، پس از خشک شدن، ریشه و قسمت های سفید فرش زرد شده و بوی ناخوشایند خواهد داشت.

علت زرد شدن فرش بعد از شستن
علت زرد شدن فرش بعد از شستن

جمع بندی زرد شدن فرش بعد از شستن

در بسیاری از موارد فرش پس از شستن تغییر رنگ می دهد و ریشه و بافت آن زرد میشود و گاهی بوی بدی می دهد. این مشکل ناشی از شستن فرش به روش نابجا، استفاده از مواد شوینده غیر استاندارد، زهکشی نامناسب و باقی ماندن آب زرد در بافت فرش و … است. برای رفع این مشکل می توان از روش هایی مانند شستشوی دوباره فرش و بهره جویی از محلول هایی مثل سرکه، جوش شیرین، آب نمک، شامپو فرش، دستمال مرطوب یا خدمات قالیشویی معتبر مانند قالیشویی نگین بهره برد.

3 روش مفید برای رفع کوبیدگی فرش یکی از مقالات مهم سایت قالیشویی نگین می باشد که می توانید این مقاله مفید را مطالعه کنید.

مهم ترین دلیل زرد شدن فرش بعد از شستن چیست؟

احتمالا بعد از شستن، فرش را خوب خشک نکرده اید و آب آن را نگرفته اید که احتمال آلودگی آن بسیار زیاد است. برای خواندن ادامه مقاله با قالیشویی نگین (بهترین قالیشویی در تهرانپارس) همراه باشید.

اگر زردی فرش برطرف نشد چکاری انجام دهیم؟

به قالیشویی نگین بهترین قالیشویی در شرق تهران یا متخصصین در زمینه فرش رجوع کنید تا با استفاده از تخصص و تجهیزات خود مشکل را حل کنند.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.